Andrzej Sapkowski ukończył Uniwersytet Łódzki, gdzie studiował handel zagraniczny. Jego kariera miała jednak przyjąć całkiem inną formę. Pierwszym krokiem było opublikowanie jego tłumaczenia opowiadania “Słowa Guru” Cyryla M. Kornblutha w “Fantastyce”. Następnie postanowił wziąć udział w konkursie ogłoszonym w tymże czasopiśmie, czego owocem był znany już na całym świecie “Wiedźmin”. Jego twórczość nie ograniczyła się do epiki, stworzył również poradnik dla osób zaczynających grać w RPG pt. Oko Yrrhedesa, esej o Rycerzach Okrągłego Stołu Świat króla Artura.

Wiedźmin

“Wiedźmin” jest dobrze znany na terenie naszego kraju. Uzyskał już kultowy status w sercach wielu Polaków. Opowiadania i książki tworzą świat pełen magii, ale też przemocy. Magiczne stworzenia ukrywają się przed ludźmi ze strachu, choć niektóre atakują ich by zdobyć pożywienie. Ludzie są zarówno piękni, zabawni jak i brutalni. Świat ten poznajemy z punktu widzenia Geralta, odrzuconego przez ludzi odmieńca – wiedźmina. Geralt jest gotów walczyć dla ludzkości, jednak parę złotych monet zawsze jest mile widziane. Na jego drodze stają czarownice, strzygi i topielce. O wszystkim zaś decyduje przeznaczenie, którego Geralt próbuje uniknąć za wszelką cenę. Z czasem jednak postanawia wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i podejmuje się wychowania swojego dziecka niespodzianki Ciri. W tej podróży towarzyszy mu wierny przyjaciel bard Jaskier oraz czarodziejka Yennefer z Vengerbegu, którą z Geraltem łączy jej własne przeznaczenie. Seria pełna jest dobrych dialogów i ciekawych opisów akcji. Znajdują się w niej opisy problemów z którymi zmaga się też ten rzeczywsity świat.

Wiedźmin zyskał drugą młodość wraz z powstaniem gier opartych na świecie stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego. Pierwsza gra, która miała być listem miłosnym do serii książek zwróciła uwagę zagranicznej publiczności. Aktualnie w londyńskich księgarniach można zobaczyć tłumaczenia wszystkich części serii w na dziale bestsellery  fantastyki. Andrzej Sapkowski uczestniczył w tworzeniu kolejnych gier, co pozwala poznać jego wizję dalszych losów wiedźmina.

Trylogia Husycka

Choć mniej znana niż twórczość Andrzeja Sapkowksiego związana ze światem Geralta z Riwii, trylogia ta również zasługuje na słowa uznania. Świat przedstawiony w utworze pełen jest magicznych stworzeń zaczerpniętych z mitologii słowiańskiej. Ludzie wykorzystują magię do tworzenia talizmanów i eliksirów, pomimo że muszą ukrywać swoje wytwory przez Inkwizycją i Husytami. Akcja trylogii ma miejsce na Śląsku w późnym średniowieczu. I tutaj obecne są uwagi skierowane nie tylko wobec świata o któym opowiada książka, ale też tego w którym żyje jej autor.

Trylogia doczekała się audiobooka, w tworzeniu którego wzięło udział ponad 100 aktorów. Jakość efektów specjalnych i muzyki sprawiły, że okrzyknięto go superprodukcją.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com